Главная   \\ Новости  \\ Мелитополь  \\ Общество  \\ Без воді – і не туди, і не сюди

Без воді – і не туди, і не сюди

Виживати у спеку майже без води навчилися рослини, худоба і мешканці сіл Промінівської сільради. Люди вкрай не задоволені роботою райсількомунгоспу, співробітники якого, знаходячись майже за 50 кілометрів, вирішують – коли і скільки давати води мешканцям навколишніх сіл. Аби позбавитися кабальних умов і залежності люди вирішили створити своє комунальне підприємство. Як то користуватися водою за графіком дізнавалася наша знімальна група, яка повернулася із Проміня

 

Понеділок, серед, п’ятниця і іноді неділя. Це не просто дні тижня для промінців, вони майже святкові, адже саме у ці дні насос водонапірної вежі з глибини 140 метрів піднімає воду для селян. Але не все так просто і швидко. Вода качається лише три години, у будинках з’являється аж через дві години після початку процесу, води мало, на всіх не вистачає, адже вежа накачується не повна. Її стан викликає подив і запитання одночасно: як взагалі вежа може використовуватися для питної води, коли майже уся проіржавіла, прогнилі дірки люди заткнули дерев’яними палицями аби рятувати воду, яка крізь отвори тече у самісіньку землю.

Проблема з водопостачанням у Проміні – давнішня і вирішувати її ніхто не береться. Час від часу у людей уривається терпець і вони домагаються того, або підвищення тиску насосів або збільшення хоча б на годину часу підкачки. Проте це не завжди рятує. Звичайно, що за таких умов про тихе, спокійне сільське життя не йдеться. Мешканці сіл тільки й роблять, що полюють на воду аби встигнути зробити хоч якісь запаси.   

У день, коли ми приїхали до Проміня, вода на щастя була. Ось Алла Іванівна веде нас до колонки і набирає воду. Вона прозора і без запаху, пити можна.

Родину Воробйових рятує власний колодязь, який їм дістався ще з часів діда-прадіда. Таких по селі два-три, до Воробйових по воду час від часу приїжджають односельці, господарі нікому не відмовляють. Колодязь – великий і глибокий

Колодязна вода чиста і прозора, як з водогону. Навіть краще. Але для того, аби підняти воду, треба включити насос і згодом оплатити електрику, а ось з водогоном – складніше: окрім того, що вода частіше відсутня, аніж навпаки, платити треба за лічильником, який рахує повітря у трубах, а не кубометри води. Люди змушені оплачувати не три-чотири кубометри, а до 20 за тарифом 27 гривень за куб.

Ситуація, що склалася, змусила людей замислитися над кардинальним рішенням, а саме над створенням власного КП, яке б займалося наданням комунальних послуг, і відмовитися від послуг райсількомунгоспу, який знаходиться аж у Костянтинівці і звідти керує життям промінівців, вирішуючи коли, скільки і на скільки вмикати людям воду. Селяни  вважають, що районне КП втратило довіру.

На тому, що співробітники райсількомунгоспу не належним чином виконують свою роботу, наголошує і Промінівський сільський голова Вікторія Лаврик. Проте, сільрада не потягне власне КП, адже до штату потрібна техніка, ліцензія на видобуток води та спецводокористування, окреме питання – це вивезення сміття, придбання машин, для сільради це шалені кошти. В принципі, зробити такий крок можна. Але для початку треба замінити труби, яким вже більше 60 років. І змусити людей оплачувати послугу. Наразі у селі є борг за воду у 50 тисяч гривень.

Обговоривши усі за і проти, мешканці сіл Промінівської сільради мають дійти якогось рішення, наразі люди хочуть власне КП, а як це зробити практично і відмовитись від районного підприємства, не знають. Якщо влада та місцеві підприємці не допомагатимуть рятувати села, то невдовзі, ані Проміня, ані Бережного, ані інших подібних населених пунктів не залишиться. Хати руйнуються, люди виїжджають, адже без води жодна істота жити не зможе. Поки селяни  міркують як жити без води, худоба її собі знаходить на пасовиськах. Благо нещодавно пройшли дощі, вода зібралася у озерця, водою з них тамують спрагу місцеві корови. Якщо озера пересохнуть, воду худобі не накачаєш, а отже, буде вона, як люди пити три рази на тиждень, у дні, які хтось визначив, як підходящі для наповнення водонапірної вежі.